Programozás: mi is ez és mire jó
A programozás célja, hogy utasítjuk a számítógépet egy probléma megoldása érdekében. Fő célja egy algoritmus közlése a géppel.
Modern világunkban a programozás lehetővé teszi számunkra, hogy olyan módon kommunikáljunk a számítógépekkel, ami korábban nem volt lehetséges. Segít nekünk kutatni, új termékeket és szolgáltatásokat tervezni, pénzügyeinket kezelni, kommunikálni világszerte másokkal és még számos más kérdésben.
A gyerekeknek korán el kell kezdeni programozást tanulni, hogy versenyképesek lehessenek a mai, egyre inkább digitalizálódó világban. Ezek az átadható készségek lehetővé teszik a gyermekek számára, hogy releváns és versenyképes képességeket sajátítsanak el, miközben kialakul a problémamegoldó gondolkodásmódjuk. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk mindent, amit a programozásról tudni kell.
Mi a programozás?
A programozás olyan utasításokat ír le, amelyek megmondják a számítógépnek egy adott feladat végrehajtásának mikéntjét. Ez számos számítógépes programozási nyelv, például a Python vagy a JavaScript segítségével oldható meg.
A programozási nyelvek története
Egy biztos, a programozási nyelvek viszonylag rövid idő alatt nagy utat tettek meg. Alább látható a kódolási nyelvek idővonala, kiemelve a legfontosabb mérföldköveket:
Az első programozási nyelvet 1883-ban hozták létre egy kezdetleges mechanikai számítógéphez.
Az Autocode-ot 1952-ben fejlesztették ki. Ez az első olyan lefordított számítógépes kódolási nyelv, amelyet közvetlenül gépi kódra lehetett fordítani.
1957-ben létrehozták a FORTRAN-t. Ez egy számítógépes programozási nyelv matematikai, tudományos és statisztikai projektekhez.
1972-ben fejlesztették ki a C-t. Ez közelebb áll az emberi nyelvhez, mint a kódnyelvhez, ezért az első magas szintű programozási nyelvnek tekintik.
Az Objective-C-t 1983-ban hozták létre, mint az Apple szoftverek írásának elsődleges nyelvét. Ugyanebben az évben fejlesztették ki a C++-t. Ez a C kódoló nyelv kiterjesztése, amely a 2. leggyakrabban használt nyelv a világon.
A Python-t 1991-ben fejlesztették ki.
Java 1995-ben alakult ki a PHP és a Ruby mellett.
2000-ben a Microsoft kifejlesztette a C# nyelvet, amely a C++ és a Visual Basic kombinációja.
A Scala nyelvet 2003-ben hozták létre.
A Google 2009-ben fejlesztette ki a Go-t.
2014-ben az Apple létrehozta a Swift-et.
A mai programozási nyelvek a korábbi kódolási nyelvekben használt fogalmakon alapulnak.
Miért fontos a programozás?
A programozás lehetővé teszi, hogy böngészd kedvenc weboldalaidat, kapcsolatba léphess barátaiddal vagy ételt rendelj különféle alkalmazásokon keresztül, és szabadidődben görgesd a közösségi média oldalaidat. Segíti a vállalkozásokat, sőt az űrkutatást is a hatékonyabb működésben.
Speciális programozási nyelveket, például C-t használnak a robotikában és számítógépes operációs rendszerek felépítésében.
Számos nyelvet, például Java vagy Html, használnak webhelyek, játékok és mobilalkalmazások készítéséhez. Orvosi technológiákhoz és automatizáláshoz is alkalmazzák, ezeken a területeken például a C, SQL, R és Python nyelvek erősek.
A Java számtalan adatot kezel, és nagy mennyiségű adatelemzést hajt végre, emellett az Android telefonok fő eszköze.
Az R-t és a Python-t a fejlett analitika és adattudományok ösztönzésére használják. Ezek a programozási nyelvek csúcskategóriás mesterséges intelligencia alapú gépi tanulási modellek létrehozását teszik lehetővé.
A programozás előnyei
A programozás az új írástudás. Ha fiatal kortól tanulják, akkor segíti a kritikus és logikus gondolkodás fejlődését. Egy programozó kurzuson való részvétel nagyszerű módja annak, hogy egy gyermek számos egyéb fontos készsége fejlődjön, például logika és kommunikációs képességek, de segíthet a gyerekeknek megtanulni együttműködni, csapatban dolgozni, eligazodni a társadalmi környezetben, és a jobb iskolai teljesítményt is támogatja.
A számítógépes kód írása magában foglalja a hibák elkövetését, a munka tesztelését, a kísérletezést és a hibák kijavítását, ami kitartóbbá és jobb problémamegoldóvá teszi a gyerekeket. A programozás ösztönzi a bonyolult ötletek és problémák kezelhető kisebb lépésekre bontását is, amely a problémamegoldó készségek fejlődését eredményezi.
Ahhoz, hogy ezeket az előnyöket kihasználhassuk, érdemes már fiatalon elkezdeni a programozást.
A programozás jövője
A programozás minden iparágban innovációt jelent, és megváltoztatja mindennapi életünket. Ennek eredményeként a kódolási tudás számos ajtót nyit meg az álláskeresők előtt. A szoftverfejlesztő állások száma 2028-ra várhatóan 21 százalékkal nő.
A mesterséges intelligencia is egyre fontosabbá válik ezen a területen. Egyre több szervezet használja fel a technológiát működése felgyorsítására, mivel sok feladat automatizálható így. Ez megváltoztathatja a programozó ipart, de továbbra is egyre nagyobb szükség lesz agilis szakemberekre a területen.
A programozás felbecsülhetetlen értékű készségeket tanít a gyerekeknek, amelyeket iskolai tanulmányaikban, a mindennapi életükben és későbbi karrierjük során is felhasználhatnak. Ha készen álltok a következő lépés megtételére, nézzétek meg a Logiscool gyermekeknek szóló programozó kurzusait.